TARBİL’in İlk Bölgesel Tanıtımı Adana’da Yapıldı

TARBİL’in ilk bölgesel tanıtımı Adana’da yapıldı

Tarıma hayat çizgisi modeli Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve İTÜ tarafından uygulamaya konulan TARBİL projesinin,  ilk tanıtım toplantısı Adana Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, 2008 yılından bu yana  tarımsal bilişim kongreleri düzenleyen Cine Tarım Genel Müdürü Kemal Erdoğan ve Çukurova’da tarımın önde gelen isimleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kemal Erdoğan, “Projenin ikinci toplantısını İstanbul Avrasya Tüyap Tarım Fuarı’nda gerçekleştireceğiz. Yapılacak olan tanıtımın ardından birbirine paralel salonlarda; üreticiler, ihracatçılar, ürün konseyleri, ziraat  odaları, tarım tedarik sektörü, finans ve bankacılar bir araya gelerek fikirlerini paylaşacaklar” dedi.

Tarbil Hayat Çizgisi Modeli

'TARBİL hayat çizgisi modelidir' diyen Gursel Küsek, "Tarımdaki bütün faaliyetler arasında bir paralel çizgi var. Diyelim ki çiftçimiz hem bitkisel üretim yapıyor. Hem hayvansal üretim yapıyor. Bitkisel üretim yaparken hangi noktalar var. Birincisi parseller var. Biz parselin koordinatlarını biliyorsak bütün parsel bilgilerine sahibiz demektir. Girdiler kullanıyor çiftçimiz gübre, ilaç vs.  kullanıyor. Biz bu girdilerin hepsinin bir paketle satıldığını ve bu paketin üzerinde bir barkot olduğunu biliyoruz. Özellikle fiyatını öğrenmek ya da vergi açısından denetlemeyi Türkiye’deki yazar kasa sistemi zaten yapıyor.  Diğer taraftan bu üretilen mallar, pazara, hallere oradan da tüketiciye ulaşıyor. Hayvana baktığımızda , her hayvan doğduktan sonra onun hayat çizgisi boyunca basına gelen durumlar mevcut. Aşı, hastalık tedavileri gibi.. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda hem bitkisel üretimde hem de  hayvansal üretiminde doğadan gelen bir akış çizgisi var. İşte biz bu çizgiyi düşünüp, bunu şekillendirmek için çalışmalar yapmaya başladık" diye konuştu. 

Hedef Bilinçli Üretici

TARBİL ile bilinçli bir üretici profili olusturduklarini kaydeden Küsek, "Mesela Türkiye’deki ilaç sisteminde, Türkiye’de üretilen bütün ilaçların barkotları Sağlık Bakanlığı veri tabanına yükleniyor ve takibi buradan yapılıyor. Bundan esinlenerek Türkiye’deki bütün parseller sayısallaştırıldı. Her birine insanlarda olduğu gibi kimlik numarası verildi ve tanımlandı. Bu her bir parselin tapu kayıtlarında kime ait olduğu belli. Biz bunu Tapu kadostrodan doğrudan servis alabiliyoruz.  Diğer taraftan hangi parsel kim tarafından kullanıldığına da bakılıyor. Biliyorsunuz ki destek almak için beyanda bulunuyor.  Bu süreci de şu şekilde ilerletiyoruz; biliyorsunuz ki 10000 targel personeline tablet dağıttık. Her targel personelimiz sorumlu olduğu köyün verilerini kaydediyor. Kaydedilen ve kaydedilmemiş parselleri görerek kayıdı sağlıyor. Böylece biz Türkiye’deki 32,5 parselin kim tarafından kullanıldığını biliyoruz şu anda. Üreticinin yaptığı faaliyetlere sahip oluyoruz.  Böylelikle kaliteli bir kontrol süreci gerçekleşiyor ve bilinçli bir üretici profili oluşuyor" ifadelerine yer verdi. 
 

Üretimde Şeffaflık

Farklı bir barkot sistemi yapmayı düşündüklerini vurgulayan Küsek, "Ürünün üzerine üretici onayıyla eklenecek barkotla tüketici yine bilişim yoluyla barkot üzerindeki kod ile ürünün hangi parselde, hangi ilaçlar kullanılarak üretildiğini görebilecek. Hayvancılıkta da benzer bir sistem var. Hayvan doğunca kaydı alınır ve hayvan için gerekli tedaviler de hayvan küpesine işkenecek. Böylece aşı sistemi düzenlenecek. Saglıklı hayvanlar yetiştirilecek.Böylece hem tarımsal hem hayvansal faaliyetlerde denetlenebirlik, verim artışı ve daha bilinçli üreticiler meydana gelecek" şeklinde konuştu. 


Planlı Tarım

Bu yazılımda son aşamaya gelindiğini dile getiren Küsek, " Testleri şu anda yapılıyor. 2015 yılında tanıtım ve eğitimiyle uğraşacağız. 2016 da ise kullanmaya başlayacağız. Yazılımın en güzel tarafı Türk menşeeli olması. Doğal kaynak emvarteri var. Türkiye’deki üretimler konusunda tam anlamıyla bilgi asahibi değiliz. En büyük eksikliğimiz arz talep dengesini tam olarak sağlayamamız. Bu arz talep dengesini kurabilmek için elimizdeki doğal kaynak kapasitesini bilmemiz gerek. Planlı davranmak gerek" açıklamasında bulundu. 

Veri Tabanı Önemli

Bilgi sistemlerinin üç şekilde oluştuğuna dikkati çeken Küsek, bunlardan ilkinin teknoloji olduğunu belirterek,  "Parayı yatırınca en iyisine sahip olunuyor.  İkinci veri. Bu zor bir süreç. En zoru ise kullanıcı… bizi zorlayan süreç veri ve kullanıcı… bu süreci atlattığımızda bir sıkıntımız kalmayacak. Bu sistem kurulduğunda üretici verilerini inceleyecek arza ve talebe bakıp ekeceği ürünü kendi iradesiyle seçecek ve planlı bir yolda ilerlediği için ne ürün zafiyeti yaşanacak ne de zarar olacak" şeklinde konuştu. 

 

  • tarbil 1
  • tarbil 2
  • tarbil 3